Dnia 10.06.2022 r. Klub Poetów Mikołajskich wyjechał na wycieczkę, zorganizowaną przez kierowniczkę Biblioteki Publicznej panią Renatkę Gawlińską.

Droga prowadziła przez Puszczę Piską, Uktę do Wojnowa, malowniczego miejsca na Mazurach nad Jeziorem Duś.

Tu zwiedzaliśmy zespół klasztorny, zbudowany w połowie XIX wieku, który obecnie pełni funkcję muzeum. Zabudowania otacza murek ze skromną bramą, a wokół podwórza znajdują się budynki zakonne i gospodarcze.

Najważniejszym centralnym miejscem jest klasztor, świątynia Starowierców, gdzie podziwialiśmy przepiękne ikony przedstawiające Świętą Trójcę, Matkę Boską, Chrystusa i proroków.

Uwagę przyciąga powieszony przy głównym ołtarzu posrebrzany, przecudny 3,5 m żyrandol na 32 świece.

W przedsionku eksponowane stare zdjęcia informują o czasach przedwojennych Wojnowa, a na górze jest ciekawa dzwonnica. Obok klasztoru, nad samym jeziorem znajduje się cmentarz, gdzie uwagę przykuwa grób rodzinny Ludwikowskich, zmarłych naszej koleżanki z klubu pani Halinki.

Po takiej uczcie duchowej w szczególnej scenerii była wymiana zdań na temat historii klasztoru oraz czytanie wierszy pani Halinki Ludwikowskiej, byłej właścicielki tego miejsca.

Oczywiście, było też coś dla ciała, bo pani Renatka przygotowała niecodzienny poczęstunek, przy cichej muzyce i oglądaniu filmu o tym miejscu.

Następnie udaliśmy się do prawosławnej cerkwi, dawnym żeńskim klasztoru starowierców, gdzie w ciekawy sposób zakonnica tego klasztoru przybliżyła nam historię zakonu i odpowiedziała na nurtujące nas pytania.

Myślę, że był to ciekawy czas zadumy nad życiem i przemijaniem. Szkoda, że nie wszyscy członkowie Klubu Poetów mogli doświadczyć tych wrażeń i podziwiać z nami piękno klasztoru, cerkwi i przyrody mazurskiej.

Wielkie podziękowania kierujemy do naszej opiekunki pani Renatki za zorganizowanie i przyjacielskie spotkanie w ciekawym miejscu oraz panu Tomaszowi Ludwikowskiemu jedynemu w Europie właścicielowi klasztoru.

autor: Irena Kozak

Skip to content