Od kilkudziesięciu lat Biblioteka Publiczno – Szkolna Miasta i Gminy Mikołajki filia Woźnice podejmowała oraz podejmuje szereg działań, aby efektywnie urozmaicać wachlarz usług skierowanych do Czytelnika. W związku z powyższym z przyjemnością podejmowana jest współpraca z Fundacjami, Wydawnictwami, Księgarniami, Szkołami, aby w sposób ciągły móc urozmaicać naszą ofertę. Kilkadziesiąt lat temu  wkroczyliśmy w zupełnie inny wymiar naszej działalności. Od tego czasu nie bazujemy jedynie na udostępnianiu zbiorów bibliotecznych, które zresztą są na bieżąco uzupełniane w nowości wydawnicze, ale stale poszerzamy ofertę kulturalną skierowaną zarówno do dorosłego, jak i młodszego czytelnika. Ponieważ na co dzień jesteśmy w bliskim kontakcie z dziećmi i młodzieżą szkół podstawowych to do nich kierowane są nasze projekty, konkursy, akcje, spotkania autorskie itd. Stąd też  nasz udział w kolejnym przedsięwzięciu jakim jest obecność  (po raz drugi) w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym pod hasłem „Wielka Liga Czytelników”. Z przyjemnością na co dzień mogliśmy koordynować wszelkie działania związane z udziałem naszych uczestników w tych czytelniczych zmaganiach. W tym roku mamy także możliwość ubiegania się o Certyfikat  Wielkiej Ligi Czytelników  „Placówki Aktywnie Promującej Czytelnictwo” w roku szkolnym 2019/2020. Jednym z warunków starań o wspomniany Certyfikat jest umieszczenie na stronie internetowej sprawozdania z kilku wybranych przez organizatora i koordynatora działań. Spośród szeregu akcji postanowiliśmy opisać następujące:

Pierwsze zadanie obowiązkowe to  „Promocja baśni i legend”. Początkowo ramach tego zadania, jeszcze przed ogłoszeniem stanu epidemii i zamknięciem szkół, bibliotek itd. zaplanowane zostało ognisko z kiełbaskami, na którym głośno czytać mieliśmy – wraz z chętnymi uczniami, którzy ochoczo deklarowali swój udział –  bajki, legendy i podania regionalne. To działanie miał podsumować konkurs plastyczny – niestety do tej akcji nie doszło z powodu zamknięcia placówek. W związku z powyższym, w ramach tego zadania został rozpisany konkurs plastyczny pod hasłem „W objęciach regionalnego bajania”, który miał zachęcić uczniów do odszukania i zapoznania się z baśniami, legendami, czy podaniami naszego regionu. Konkurs został dedykowany uczniom szkół podstawowych z Woźnic i Olszewa. Informacje o konkursie wraz z regulaminem na prośbę koordynatorki zostały umieszczone na platformie edukacyjnej Librus obu szkół, oraz na stronie Centrum Kultury „Kłobuk” w Mikołajkach, aby dotarły do każdego ucznia, dając wszystkim taką samą szansę.

Z prac konkursowych utworzony zostanie pamiątkowy album, który będzie można podziwiać w naszej bibliotece.

Kolejnym zadaniem (już dodatkowym) wartym, naszym zdaniem uwagi, jest relacja z akcji pod hasłem  „W Walentynki zakochaj się w bibliotece” – akcji promującej czytelnictwo.

14 lutego 2020 w Bibliotece Publiczno – Szkolnej filii Woźnice miała miejsce walentynkowa akcja promująca czytelnictwo wśród uczniów i personelu Szkoły Podstawowej w Woźnicach pod hasłem „W Walentynki zakochaj się w bibliotece”. Głównym celem opisywanej akcji było zachęcenie po sięgnięcie po literaturę piękną znajdująca się w bibliotece. W tym celu przygotowane zostały dwie walentynkowe wystawki książek – jedna z książkami o wielkiej miłości przeznaczonymi dla dzieci i młodzieży i druga z najpopularniejszymi romansami dla dorosłych. Kilka dni przed wydarzeniem na gazetkach szkolnych i bibliotecznych zostały rozwieszone plakaty informacyjne zapraszające do skorzystania z przygotowywanej oferty. Dodatkowo, za pośrednictwem Poczty Walentynkowej, uruchomionej przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Woźnicach, bibliotekarka przekazała każdemu uczniowi oraz pracownikowi szkoły walentynkę z zaproszeniem do biblioteki. Promocja wydarzenia zdała egzamin, ponieważ już od rana 14 lutego do wystrojonej w czerwone balony i serca biblioteki przybyła masa uczniów, aby wspólnie świętować Walentynki poprzez nabycie książki o wielkiej miłości. Każdemu wypożyczającemu w tym dniu czytelnikowi wręczany był także lizak w kształcie serca, aby jeszcze bardziej osłodzić obchodzone święto.

   

W ramach drugiego zadania dodatkowego postanowiliśmy opisać działalność naszego flagowego projektu jakim jest „Klub Motyli Książkowych” – klub czytelniczy promujący czytelnictwo, wzbogacający słownictwo, rozbudzający wyobraźnię oraz doskonalący umiejętność aktywnego słuchania dla uczniów klas I – III. Klub czytelniczy założony w listopadzie 2014 roku skierowany do uczniów klas I – III ze Szkoły Podstawowej w Woźnicach, do dziś dzień cieszy się niesłabnącą popularnością wśród klubowiczów. Założenie klubu zostało opisane w lokalnej gazecie “Kurier Mrągowski” (czwartkowy dodatek do “Gazety Olsztyńskiej”). W ramach klubu raz w miesiącu organizowane są spotkania dla dzieci z klas I – III, na których wstępem jest głośne czytanie utworu przez starszego ucznia lub uczennicę z klas IV – VIII, który zgłosił chęć czytania na początku roku szkolnego. Wybór czytającego ucznia odbywa się poprzez losowanie, gdyż blisko 100% uczniów wyraża chęć czytania młodszym kolegom i koleżankom. Czytające osoby zawsze są nagradzane oklaskami, słodkim poczęstunkiem, a także pamiątkową zakładką do książki Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. Po czytaniu odbywa się pogadanka ze zgromadzonymi na temat utworu, a następnie dzieci wykonują prace manualne. W tym roku od września 2019 do marca 2020 (zanim zamknięto nasze instytucje) odbyły się zajęcia o następującej tematyce:

1. ”W bibliotece” – zajęcia dla uczniów klasy I na temat zasad odpowiedniego zachowania w bibliotece,

2. “Obchody urodzin Kubusia Puchatka” – z głośnym czytaniem fragmentu książki A.A. Milne “Kubuś Puchatek”, z tortem i niespodziankami dla małych gości

3. “O sztuce współczesnej” – zajęcia na podstawie książki  Łukasza Gorczycy “Bałwan w lodówce”

4. “Poznajemy Bożonarodzeniowe zwyczaje” – połączone z coroczna akcją “Książka pod każdą choinką”, podczas której najmłodsi uczniowie szkoły otrzymują książkowe prezenty zapakowane w świąteczny papier. W tym roku były to książki Renaty Piątkowskiej “Hebanowe serce” – książki znajdującej się na Złotej Liście Książek Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta Dzieciom

5. “Dobre maniery dla dzieci – właściwe zachowania przy stole” – na podstawie opowiadania “O Lusi i dwóch obiadach” z książki Joanny Krzyżanek “Dobre maniery dla dzieci”

6. “Elmer – akceptacja inności” – zajęcia poświęcone tolerancji – na podstawie książki Davida Mckee “Elmer”

7. “Dzieci kontra śmieci” – czyli jak dbać o środowisko”- na podstawie książki Anity Głowińskiej “Kicia Kocia co z tymi śmieciami?”

Ponieważ w chwili obecnej w szkole brakuje uczniów klasy III, zajęcia o wskazanej tematyce przeprowadzono w klasach I i II.

Planuje się dalszą kontynuację klubu w kolejnych latach.

Wierzymy, że opisane działania pozwolą Nam już wkrótce cieszyć się Certyfikatem “Placówki Aktywnie Promującej Czytelnictwo”.

Anna Ciszewska

Skip to content