W czwartek 30 marca w czytelni biblioteki odbyło się spotkanie DKK dla Dorosłych. Tym razem omawiałyśmy książkę Eleny Ferrante „Córka”.

Książka choć z pozoru licząca niewiele ponad dwieście stron, dostarczyła naszym klubowiczkom wielu tematów do rozmów.

Autorka w swojej książce porusza trudny temat, nieco kontrowersyjny jakim jest macierzyństwo. Niby każdy wie, że bycie matką to nic łatwego, ale, gdy kobieta popełnia błędy, łatwo jest ją ocenić i przypiąć łatkę złej, nieporadnej, niezaradnej rodzicielki. Zbyt często, stając się matkami, zatracamy swoje własne osobowości i gubimy pragnienia, które nas definiują.

Córka jest historią jednej kobiety, ale odnosić się może do wielu z nas. Zachęca do refleksji i stawiania pytań, które mogą pozostać bez konkretnych odpowiedzi, ale mobilizują do zmian na lepsze, do nieustannego dążenia do szczęścia.

Temat trudów macierzyństwa niejednokrotnie był poruszany w literaturze, ale Elena Ferrante Przedstawiła nam jego wszystkie niedoskonałości i zawiłości w ciekawej formie. Nie rozpisywała się, stawiając na konkretne sytuacje i przykłady z życia bohaterki. Styl autorki w tej powieści jest prosty w przekazie, choć nie brakuje tu rozbudowanych, niejednoznacznych zdań. Tego, czego oszczędza nam autorka to dialogi, jest ich w tej powieści bardzo mało, co tworzy swoisty klimat. 

Gdybyśmy miały krótko opisać książkę, to napisałybyśmy, że jest wyjątkowa i niezwykła, a jej zakończenie pozostawia czytelnika w lekkim osłupieniu, zaskoczeniu i niedosycie.

Nasze Klubowiczki polecają książkę Eleny Ferrante „Córka”.

Skip to content