W piątek 15 listopada, w Klubie czytelniczym ABC Centrum Kultury „Kłobuk” w Mikołajkach odbyło się spotkanie z panem Waldemarem Mierzwą, właścicielem Oficyny Wydawniczej „Retman”.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Nowa mapa literatury mazurskiej” i dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz fundacji „Hydro-polis”.

Tematem spotkania było: Wokół „Dzieci Jerominów” Ernsta Wiecherta.

Pan Waldemar Mierzwa poprowadził spotkanie w formie arcyciekawej opowieści o losach i zawiłościach wydawniczych związanych z ukazaniem się w Polsce książki Wiecherta „Dzieci Jerominów”.

Według wydawcy jest to pozycja literacka niełatwa, ale obowiązkowa dla wszystkich zamieszkujących tereny mazurskiej krainy, którzy chcą zrozumieć w pełni jej przeszłość, tożsamość i kulturę.

Pan Waldemar Mierzwa posługujący się piękną polszczyzną i wyjątkową erudycją poprowadził nas przez życie autora, począwszy od naszego mazurskiego Piersławka, wówczas leżącego w Prusach Wschodnich, poprzez studia w Królewcu, jego udział i przeżyte traumy I wojny światowej, życie oraz twórczość w okresie zamieszkiwania w Bawarii, pobyt w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie, a także życie i śmierć w Szwajcarii.

Część opowieści prelegenta poświęcona była tłumaczom, którzy przełożyli książkę z języka niemieckiego na polski i wszelkim perturbacjom z tym związanym.

Całość spotkania podkreślała niezwykłą aktualność spostrzeżeń autora odnośnie kondycji natury ludzkiej, która pomimo upływu czasu wydaje się pozostawać niezmienna.

Spotkanie z panem Waldemarem Mierzwą było niezwykle ciekawym i pobudzającym do refleksji wydarzeniem, takim o którym nie zapomina się zaraz po skończeniu, ale którego wibracja na długo jeszcze pozostaje w naszym wnętrzu.

To wyjątkowe spotkanie okraszone było możliwością nabycia książek Oficyny ”Retman” w promocyjnej cenie oraz słodkim poczęstunkiem.

Miejmy nadzieję, że pomimo zapowiedzi pana Waldemara o zamknięciu działalności Oficyny, nadal będziemy mogli cieszyć się możliwością posłuchania jego pięknych opowieści z historii naszych Mazur.

Tekst: KRYSTYNA EWA GŁODEK

Skip to content