Dnia 20 marca 2024 w Bibliotece Publiczno-Szkolnej M i G Mikołajki Filia w Baranowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki . Klubowicze omawiali książkę Marka Twaina “Przygody Tomka Sawyera” . Podczas spotkania przeczytane zostały najfajniejsze sceny z książki.

Tematem powieści są przygody tytułowego bohatera i jego „bandy”. Najbliższym przyjacielem Tomka jest Huck Finn. Ma ona także młodszego brata, Sida. Wychowuje ich ciocia Polly. Autor opisał „szkolne” życie Tomka, jego miłość do koleżanki z ławki, Becky. Jak na powieść przygodową przystało nie brak tu także dramatycznych wydarzeń. Tomek i Huck są świadkami morderstwa popełnionego na cmentarzu, dokąd udali się nocą, by zdobyć najlepsze lekarstwo na brodawki. Potem żyją w ciągłym lęku przed sprawcą morderstwa, Indianinem Joe, który przebywa na wolności i wie, że oni są świadkami popełnionego przez niego mordu. Kulminacyjnym punktem tych pełnych napięcia zdarzeń jest przygoda Tomka i Becky w pieczarach – labiryncie jaskiń, w których oboje się zgubili, gdzie spotkali Indianina Joe, przed którym musieli uciekać. Tomek dowiedział się wtedy, gdzie zostały ukryte pieniądze z rabunku. Joe zginął z głodu w pieczarach, a Tomek wraz z Becky zostali odnalezieni. Historia zakończyła się szczęśliwie. Hucka przygarnęła wdowa Watson, obaj chłopcy zostali bogaczami, ponieważ za swoją odwagę mogli zatrzymać pieniądze, które Tomek odnalazł w pieczarach.

Czytaj więcej na https://www.bryk.pl/lektury/mark-twain/przygody-tomka-sawyera.streszczenie-krotkie#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other

Skip to content