Dnia 10.06.2021 roku o godzinie 12:00 w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Olszewie, po raz kolejny, zorganizowano spotkanie dla najmłodszych uczniów uczęszczających do szkoły podstawowej w Olszewie pod hasłem „Od 4 roku bez książeczki ani kroku”. Akcja odbyła się dzięki współpracy pomiędzy Biblioteką Publiczno – Szkolną Miasta i Gminy Mikołajki filia Woźnice a biblioteką szkolną Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Olszewie oraz wychowawczynią Oddziału Przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Olszewie. Spotkanie to, to sztandarowa akcja, w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Początkiem spotkania zaraz po przywitaniu wszystkich przybyłych jest zawsze zabawa integracyjna. W tym roku była to „Pajęczyna” mającą na celu oswojenie małych uczestników z prowadzącą spotkanie bibliotekarką z Woźnic. Zabawa polegała na rzucaniu do siebie kłębka włóczki i przedstawianiu się. Zakończyła się w momencie, w którym ostatni uczestnik zabawy przedstawił się. Tym samym prowadząca poznała w niekonwencjonalny i atrakcyjny dla dzieci sposób imiona wszystkich uczestników akcji.  Dzieci opowiadały także, z czym kojarzy im się powstała pajęczyna – niektórzy widzieli w niej siatkę na ryby i motyle inni drogi.

Następnie odbyła się pogadanka z dziećmi na temat  zalet płynących z czytania książek. Dzieci odgadywały tytuły bajek umieszczonych na przygotowanych ilustracjach. Nie zabrakło rozmowy na temat poszanowania książek oraz głośnego czytania bogato ilustrowanej książki Juliana Tuwima „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”.  Głównym elementem spotkania było wręczenie każdemu przybyłemu dziecku pamiątkowej książki wraz z zakładką do książki oraz broszurą dla rodziców Fundacji ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom. W tym roku do dzieci powędrowały książki edukacyjne o przygodach sympatycznego żółwika Franklina.

W spotkaniu udział wzięło łącznie 17 osób. Ze względu na obostrzenia pandemiczne nie było możliwości zaproszenia dzieci spoza szkoły do uczestnictwa w akcji, jak to miało miejsce w poprzednich edycjach.

Organizatorkami spotkania były Anna Ciszewska z Biblioteki Publiczno – Szkolnej filii Woźnice, Małgorzata Błaut z biblioteki szkolonej SP im. Marii Konopnickiej w Olszewie oraz Zofia Rokojżo wychowawczyni Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Olszewie

Skip to content