Pomimo, że czasowo biblioteki pozostają zamknięte, my jak zawsze zachęcamy Państwa do czytania i do uczestniczenia w kulturze.

Biblioteka w Mikołajkach wraz z filiami z przyjemnością włączyła się do ogólnopolskiej akcji#NieZostawiam Czytelnika. Tę akcję zainicjowało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Jej celem jest promowanie w czasie pandemii dostępu do kultury i nauki oraz informowanie o ciekawych wydarzeniach w których czytelnicy oraz biblioteki mogą wziąć udział zdalnie

Biblioteka w Mikołajkach umożliwia bezpłatne wypożyczenie ebooków w serwisie Legimi.

Legimi to:

  • ponad 25 tys. książek elektronicznych, głównie beletrystyki,
  • własna e-półka z książkami dostępnymi 24 godziny na dobę, które możesz czytać online i offline z każdego miejsca i na wybranych dwóch urządzeniach jednocześnie (laptopie, tablecie, smartfonie czy na jednym z dedykowanych czytników e-booków Trzydziestodniowy kod dostępu do platformy Legimi można uzyskać mailowo, wysyłając prośbę o jego pozyskanie.
  • Na miesiąc kwiecień zostały już wydane wszystkie kody .

Czytanie online bez ryzyka zakażenia proponuje największa biblioteka cyfrowa w Polsce i jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie, czyli Biblioteka Narodowa, która zachęca do lektury, a także do pobierania ebooków w formatach MOBI lub EPUB z POLONA. Wszystkie tytuły są udostępniane bezpłatnie  https://www.bn.org.pl/aktualnosci/3928-czytanie-on-line-bez-ryzyka-zakazenia.-najwieksza-biblioteka-cyfrowa-w-polsce-otwarta.html

Zapraszamy Czytelników do korzystania z bogatych zbiorów Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej, dotyczących przede wszystkim regionu – varsavianów i mazovianów. Obecny zasób MBC to ponad 76 tysięcy publikacji, wśród których znajdują się m.in. stare druki, książki, czasopisma, mapy, fotografie, programy filmowe i teatralne, archiwalia oraz wystawy wirtualne. Z kolekcji tematycznych warto wymienić “Literaturę dla dzieci i młodzieży” oraz “Prasę Powstania Warszawskiego”. Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa znajduje się pod tym linkiem: mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra.

Kolejne miejsce, do którego warto zajrzeć w poszukiwaniu darmowej i zarazem legalnej lektury, to portal Wolne Lektury https://wolnelektury.pl/ prowadzony przez fundację Nowoczesna Polska. To całkowicie darmowa biblioteka internetowa czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. W jej zbiorach znajduje się 5571 utworów, w tym wiele lektur szkolnych, które trafiły już do domeny publicznej lub zostały udostępnione na wolnej licencji. Wszystkie dzieła są odpowiednio opracowane – opatrzone przypisami, motywami i udostępnione w kilku formatach – HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI. W Bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków, czytanych przez takich aktorów jak: Danuta Stenka, Jan Peszek czy Andrzej Chyra. Zasoby dostępne są przez stronę internetową lub aplikację mobilną dostępną na urządzeniach z systemami Android oraz iOS.

Do czytania za darmo przez 60 dni zaprasza również Empik. Od teraz przez dwa miesiące, wszyscy mogą skorzystać z bezpłatnego dostępu szerokiego pakietu korzyści w ramach usługi Empik Premium. Aby aktywować swój darmowy kod, wystarczy wejść na stronę: www.empik.com/czas-w-domu. Daje on między innymi 60 dni na odkrywanie tysięcy audiobooków i e-booków oraz dostęp do szerokiej oferty słuchowisk i podcastów w aplikacji Empik Go.

Rodzice i dzieci mogą skorzystać z ciekawych propozycji Wydawnictwa “Dwie Siostry” https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/

Mając na uwadze fakt, że obecnej sytuacji najbezpieczniej pozostać jest w domu, oczywiście najlepiej z książką, proponujemy również przejrzenie i skorzystanie z innych serwisów umożliwiających kontakt ze sztuką m.in. przygotowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego #Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do domu! oraz Filmotekę Narodową – Instytutem Audiowizualnym Zostań w domu z Ninateką.

Fundacja Powszechnego Czytania ruszyła z kampanią pod hasłem” Najlepszy czas na czytanie” . Do akcji dołączyła również popularna platforma Legimi, która bezpłatnie udostępnia e-booki i audiobooki dla najmłodszych.

Skip to content