Dnia 05.09.2020r. w Bibliotece Publicznej w Mikołajkach odbyło się Narodowe Czytanie 2020.

Podczas tegorocznej odsłony ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała do czytania “Balladynę” Juliusza Słowackiego-wybitne dzieło polskiego romantyzmu.

Ta tragedia w pięciu aktach to opowieść o żądzy, władzy i o dorastaniu do roli zbrodniarza. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku w Genewie, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania listopadowego idebat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna.

Na początku pani Katarzyna Włodarska powitała przybyłych gości, a potem pani Halina Napieracz przeczytała list specjalny, który Pan Prezydent Andrzej Duda wystosował do wszystkich biorących udział w tegorocznej akcji Narodowe Czytanie 2020.

Następnie przybyli goście z wielkim zaangażowaniem i podziałem na role rozpoczęli czytanie utworu.

Podczas przerwy wywiązała się dyskusja na temat aktualności i bogactwa tej pasjonującej lektury.

Wszyscy stwierdzili, że choć mijają pokolenia morał wciąż pozostaje ten sam: Balladyna zasiadając na tronie i zyskując władzę osiągnęła wprawdzie swój cel, ale została sama – bez rodziny, bez przyjaciół zdolnych do poświęcenia i – co ważniejsze – chcących się dla niej poświęcić. Odniosła zwycięstwo, ale nie miała z kim się nim dzielić. Miała władzę, ale nie miała wizji swych dalszych rządów, ani idei, która by nią kierowała, a co ważniejsze, do stworzenia której, pozbawiona empatii i talentów zwyczajnie nie była zdolna.

Na zakończenie goście skorzystali ze słodkiego poczęstunku, kawy i herbaty.

Skip to content