Z przyjemnością informujemy, że od stycznia 2021 roku uczniowie z klas II i III ze Szkoły Podstawowej w Woźnicach zwani Motylami Książkowymi, którzy już od kilku lat uczestniczą w comiesięcznych czytelniczych spotkaniach z chęcią wyrazili chęć uczestnictwa w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dzieci. Dlatego już pod koniec miesiąca odbyły się spotkania w ramach nowo powstałego Klubu. Spotkania miały charakter zarówno edukacyjny jak i czytelniczy.

Lekturą wybraną na styczeń było opowiadanie z książki autorstwa R. Goscinny & J. J. Sempe „Zima Mikołajka” pod tytułem „Śnieg”. Książki o Mikołajku opisują wspaniałe dzieciństwo. Wspaniałe, czyli po prostu normalne. Jest w nim miejsce na szkolne kłopoty, niespełnione marzenia o rowerze, różne dziecięce strachy (na przykład, że rodzice wywiozą Mikołajka do lasu, bo chcą mieć nowe dziecko), konflikty pomiędzy dziećmi, pomiędzy dorosłymi i pomiędzy dorosłymi a dziećmi. Jednocześnie jest to jednak dzieciństwo pełne wolności, zabawy i bardzo intensywnych kontaktów rówieśniczych.

Dzieciństwo, w którym można było wracać ze szkoły z bandą kolegów, w którym dzieciom pozwalano mieć swój własny świat i własne sprawy i w którym dzieci te mogły same budować swoje relacje z innymi bez ciągłego nadzoru i upominania przez dorosłych. W tym świecie najlepszą zabawką był prawdziwy stary samochód, porzucony na jakimś placu bez kół. Pomimo tego że życie jest dla Mikołajka czasem niesprawiedliwe (co często podkreśla), to jednak jest też po prostu ciekawe i bardzo fajne, jak powiedziałby o nim sam główny bohater.

Książki o Mikołajku skupiają się na relacjach międzyludzkich i pokazują je w bardzo prawdziwy i jednocześnie niesamowicie zabawny sposób. Komizm tych historii wynika z charakteryzowania bohaterów poprzez ich wady i obnażania ich niedoskonałości, ale z dużą dozą sympatii. Narratorem jest tu sam Mikołajek, który rozbrajająco szczerze i bardzo rzetelnie opisuje otaczający go świat i ludzi.

Chłopiec opowiada nie tylko o swoich szkolnych kolegach, ale także o dorosłych. Bywają oni często niedojrzali, dziecinni, a przez to bardzo prawdziwi i zabawni. Mikołajek jako narrator nie ośmiesza jednak nikogo celowo, po prostu opisuje to, co widzi jako kilkulatek. Warto naprawdę przekonać się, jak z jego perspektywy wyglądają niektóre zachowania rodziców czy nauczycieli… (info.https://natuli.pl/koncu-kurcze-blade-czyli-kultowy-mikolajek-banda?gclid=Cj0KCQiA6t6ABhDMARIsAONIYyzSOSusD4yM_pph9_Y1ebQUtxmPI3r9xKKSpIVdz2O2wOSyVCVSwl0aAiafEALw_wcB)

Zanim jednak utwór został przeczytany odbyła się krótka pogadanka z dziećmi na temat obecnie panującej pory roku. Działania te miały na celu przygotowanie dzieci do kolejnego zadania, którym było wykonanie obrazka przy pomocy farb, na konkurs plastyczny ogłoszony kilka dni temu przez bibliotekę pod hasłem „Hu, hu, ha! Zima wcale nie jest zła”.

Na zakończenie dzieci zaproszone zostały do odwiedzin biblioteki i wypożyczania książek o przygodach Mikołajka i jego paczki oraz innych ciekawych woluminów. Bibliotekarka podziękowała uczniom za mile spędzony czas oraz wykonała pamiątkowe zdjęcia.

Zajęcia odbyły się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Ze względu na panujące obostrzenia oba spotkania odbyły się w klasach, w których na co dzień przebywają uczniowie.

Udział w spotkaniu wzięło łącznie 15 klubowiczów.

Organizatorem spotkania była Anna Ciszewska z Biblioteki Publiczno – Szkolnej filii w Woźnicach.

Kolejne spotkanie już w lutym 🙂

Przypominamy, że przy naszej bibliotece działa także Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych, do którego wstępowania serdecznie wszystkich Państwa zachęcamy 🙂

Skip to content