Na krótką ale pełną wrażeń wycieczkę zaprosiła członków Mikołajskiego Klubu Poezji kierownik Biblioteki pani Renata Gawlińska.

We wtorek 11 czerwca w godzinach południowych pojechaliśmy do Urwitałtu nad jeziorem Łuknajno koło Mikołajek, gdzie mieści się Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej KUMAK.  

Jest to stacja Terenowa Uniwersytetu Warszawskiego im. A. Dobrowolskiego, niezwykle mili pracownicy placówki udostępnili nam obiekt do zwiedzania, dzieląc się z nami swoją ogromną wiedzą przyrodniczą.

Centrum KUMAK poprzez swoja działalność przyczynia się do kształtowania i podnoszenia poziomu edukacji na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym.

Mogliśmy podziwiać życie kryjące się pod taflą jeziora w Sali Projekcyjnej w okularach 3D, różnorodność form występujących i żyjących w naszych wodach i w ich pobliżu.

W akwariach czekały na nas między innymi płazy bezogonowe a wśród nich kumaki, od których nazwę wzięło Centrum.

W specjalnych kubełkowych siedzeniach mogliśmy posłuchać odgłosów wydawanych przez różne rodzaje płazów: ropuchy, żaby, kumaki, grzebiuszki czy rzekotki, posłuchać głosów ptaków żyjących w trzcinach, poobserwować przez szyby ogromnych akwariów życie kryjące się pod wodą.

Centrum jest miejscem, gdzie można wracać i zawsze odkryje się coś nowego w mnogości propozycji oferowanej przez naukowców. My również postanowiliśmy wrócić tam jeszcze, czując niedosyt wrażeń.

Dziękujemy pracownikom placówki za udostępnienie, oprowadzenie nas oraz ogrom informacji i wrażeń. Klub Poezji w Mikołajkach. Wiersz inspirowany wizytą w Centrum KUMAK.

Koncert

Gdzieś wokół domu, pośród traw,

wieczorno nocne odgłosy żab,

wiosenne gody, odwieczny tan,

znów panią wabi do siebie pan.

Żabia muzyka, koncert nocy,

niezmordowanie wciąż się toczy,

ten odgłos w ciszy noc umila,

raz całkiem milknie, raz się nasila.

Ropucha, kumak czy rzekotka,

i o grzebiuszce wspomnieć muszę,

by jeszcze ta powstała zwrotka,

do dźwięków wiosny, co raczą duszę.

Siedzę wsłuchana w głos godowy,

i takie budzi się odkrycie,

że wokół miesiąc jest miodowy,

że wiosną wszędzie się tworzy życie.

A.D.01.05.2024

TEKST I WIERSZ AUTORSTWA KRYSTYNY EWY GŁODEK

Skip to content