5. miejsce w województwie i 100. na ponad osiemset placówek w kraju. Mikołajska Biblioteka Publiczna wysoko w rankingu bibliotek Instytutu Książki i dziennika „Rzeczpospolita”.

Za nami 11. edycja Rankingu Bibliotek, którego organizatorami jest Instytut Książki i dziennik „Rzeczpospolita”. W piątek w Teatrze Polskim w Warszawie podczas uroczystej gali, przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki w kraju oraz liderzy poszczególnych województw odebrali pamiątkowe dyplomy. Natomiast dzisiaj w dzienniku „Rzeczpospolita” ukazał się dodatek promocyjny przygotowany we współpracy z Instytutem Książki.

Jak powstał ranking? To wyjaśniają organizatorzy na stronie instytutu:

“Wysłaliśmy ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast. Uzyskaliśmy 837 odpowiedzi. Ankieta zawierała 34 pytania. Ocenialiśmy m.in. powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz średnie zatrudnienie w placówce. Uwzględniliśmy liczbę godzin otwarcia, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, książki kupione w ciągu dziesięciu lat jako procent całego zbioru i zakupione nowe książki. Przyznawaliśmy punkty m.in. za dostępne dla czytelników tytuły prasowe ale w wersji elektronicznej, dostęp do nowych mediów, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Punkty można było uzyskać za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne i literackie. W tym roku punktowaliśmy także aktywność biblioteki w stowarzyszeniach czy uczestnictwo w pracowników na konferencjach czy seminariach. Opracowując ranking, wykorzystaliśmy – oprócz uzyskanych odpowiedzi – dane GUS.”

Biblioteka Publiczną w Mikołajkach od lat kieruje Renata Gawlińska. Działają tu koła zainteresowań, takie jak klub poezji, organizowane są spektakle przy stoliku oraz przygotowywana jest bogata oferta zajęć dla najmłodszych.

Skip to content