W sobotnie popołudnie 13 marca 2024 w Klubie ABC w Mikołajskim Domu Kultury odbyło się spotkanie pod tytułem „Małe miasta na fali”.

Spotkanie to miało na celu promocję niezwykłej pozycji książkowej wydanej przez Wydawnictwo VMA Wzorcownia pt. „ Mikołajki, historia, przestrzeń, architektura, poradnik dobrych praktyk”.

Na scenie zasiedli mecenas i pomysłodawca pomysłu powstania książki pan Cezary Stypułkowski, autorki panie Iwona Liżewska, historyk sztuki, Joanna Porębska, architekt- urbanista, Marzena Zwierowicz, architekt krajobrazu, wydawca książki pan Janusz Pilecki oraz dziennikarz „Polityki” pan Piotr Sarzyński, który spotkanie poprowadził.

W luźnej rozmowie autor projektu i autorki książki wspominali powstanie idei, która przyczyniłaby się do  wspólnego porządkowania naszego miasta po względem jego architektury, z zachowaniem lokalnych trendów i historycznych pozostałości.

 Poczucie estetyki i piękna poprowadziło pomysłodawcę i twórczynie, wybitne specjalistki w swoich dziedzinach po uliczkach i pięknych zaułkach naszego miasteczka, perełki mazurskiej krainy, po to by jego niezaprzeczalne piękno architektoniczne i przestrzenne nie zostało zakłócone, a także po miejscach, które są w miasteczku krajobrazowym i funkcjonalnym zgrzytem.

 Na spotkaniu można było przy udziale burmistrza Mikołajek pana Piotra Jakubowskiego oraz licznie zgromadzonej publiczności, która brała udział w dyskusji, zastanowić się nad tym, co zrobić, by nie powstawały kolejne architektoniczne buble, psujące piękno naszego miasteczka.

Wywiązała się polemika, która miejmy nadzieję przyczyni się do poszerzenia świadomości mieszkańców, by w naszym miasteczku wszystkim żyło się lepiej, w harmonii z otaczającą nas przestrzenią, by w dalszym ciągu przyciągało i zachwycało turystów swym unikalnym pięknem, bo dzięki temu miasto wzbogaca się i rozwija.

                                              Tekst napisała: Krystyna Ewa Głodek

Skip to content