Dnia 18 października 2023 roku o godzinie 18.00 w Klubie Czytelniczym ABC w Mikołajkach odbyła się promocja książki Krystyny Ewy Głodek „Equilibrio”. To tomik poezji, który zawiera kilkadziesiąt wierszy o różnorodnej tematyce: okolicznościowe, opisujące pory roku i piękno przyrody, wspomnienia z podróży i poruszające międzyludzkie relacje.

Na początku spotkania pani kierownik Biblioteki Publicznej Renata Gawlińska powitała zaproszonych gości, wśród których znalazł się Burmistrz Miasta i Gminy pan Piotr Jakubowski, który pogratulował poetce nietuzinkowego talentu oraz życzył dalszych sukcesów. Wśród gości nie zabrakło też przedstawicieli Mikołajskiego Klubu Poezji, Dyskusyjnego Klubu Książki, Uniwersytetu III Wieku, Odnowy w Duchu Świętym oraz miłośników poezji i przyjaciół biblioteki.

Następnie przybyli goście dowiedzieli się, że pani Krystyna ma dwie największe pasje: poezję i malarstwo, które to pasjonowało ją już od najmłodszych lat. Pisanie wierszy przyszło znacznie później, bo dopiero w 2001 roku, po śmierci ojca. Tworzenie obrazów oraz wierszy stało się dla niej sposobem na wyrażanie uczuć i emocji, specyficznym zaworem bezpieczeństwa.

Urodziła się w Warszawie, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość. Potem trafiła na Pomorze Zachodnie, a następnie na Mazury. Z wykształcenia jest pielęgniarką, obecnie na emeryturze. Przez wiele lat wiersze pisała „do szuflady”, a namalowane obrazy dawała w prezencie rodzinie i znajomym. Jej poezja ujrzała światło dzienne dopiero w 2017 roku w tomiku zbiorczym mrągowskich poetów „Liryki i limeryki”, a dwa lata później w zbiorze wierszy mikołajskich poetów „W teatrze życia”. Z biegiem czasu powstało w niej pragnienie wydania własnego, autorskiego zbioru wierszy po to, by je pozbierać i uporządkować. Tak powstał wydany w 2020 roku pierwszy tomik „Pod skrzydłami aniołów”. Swoje obrazy natomiast prezentowała i prezentuje nadal na lokalnych wystawach i przeglądach.

Kolejnym punktem spotkania był program artystyczny przygotowany przez Mikołajski Klub Poezji, który muzycznie uświetnili pani Renata Kurkowicz i pan Krzysztof Magnuski. Członkowie Klubu recytowali wiersze pani Krysi, a wokalistka przy akompaniamencie gitary przepięknie, nostalgicznie i nastrojowo wykonała trzy utwory, do słów pani Krysi Głodek. Wszyscy byli poruszeni, zachwyceni i oczarowani. Nagrodzili wykonawców gromkimi brawami. Pani Krysia również nie kryła łez wzruszenia i serdecznie podziękowała wykonawcom. Następnie podzieliła się z publicznością nieznanymi faktami ze swojego życia i opowiedziała o nowym tomiku poezji „ Equilibrio”.

Potem można było go nabyć, uzyskać autograf, chwilę porozmawiać z poetką, pogratulować jej i życzyć nieustającej weny.

Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, podczas którego wszyscy goście dyskutowali, dzielili się przemyśleniami i wrażeniami na temat tego wspaniałego, magicznego wieczoru.

Tekst napisała: Kasia Włodarska🙂

Skip to content