Dnia 13.05.2021 o godzinie 8:30 w Bibliotece Publiczno – Szkolnej Miasta i Gminy Mikołajki odbyło się Uroczyste Pasowanie na Wzorowego Czytelnika klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: klubowicze DKK dla dzieci wraz z wychowawczynią, dyrektor Szkoły Podstawowej w Woźnicach oraz kierownik Biblioteki Publicznej w Mikołajkach.

Na początku bibliotekarka przywitała wszystkich przybyłych gości oraz zapoznała zgromadzonych z porządkiem dzisiejszego spotkania. Wstępem do spotkania było odgadywanie przez klubowiczów przygotowanych zagadek  dotyczących książki oraz biblioteki. Chętni wyjaśniali różnice pomiędzy księgarnia a biblioteką, a także wskazywali zasady obowiązujące w bibliotece. Po tym wstępie przyszedł czas na sprawdzenie znajomości książkowych bajek naszych młodych klubowiczów w zmaganiu „Która to bajka?”. Zadaniem każdego klubowicza było wybranie kartki  z napisem zawierającym tytuł bajki i prawidłowe dopasowanie go do przygotowanych ilustracji wywieszonych na tablicy.

Po tym teście, który wszyscy zdali śpiewająco, przyszedł czas na rozmowę na temat poszanowania książek. Tu pomocą była przygotowana wystawka książkowa zawierająca zniszczone i zadbane woluminy. Dzieci wskazywały różnice między nimi. Następnie bibliotekarka odczytała wiersz J. Huszczy „Skarga książki”, a zadaniem zebranych było sformułowanie „próśb książki” takich jak: „myj ręce, zanim mnie weźmiesz”, „nie czytaj mnie przy jedzeniu”, „nie zaginaj moich kartek”, „używaj zakładki kiedy kończysz mnie czytać”….itd.

Po pomyślnym zakończeniu zadania przyszedł czas na pasowanie. W tym celu klubowicze otrzymali i założyli birety oraz złożyli „Przysięgę Wzorowego Czytelnika”. Każdy pasowany przez Panią kierownik na Wzorowego Czytelnika otrzymał pamiątkowy dyplom. Po gratulacjach przyszedł czas na upominki dla naszych świeżo pasowanych, m.in. były to ołówki z logo DKK,  oraz wspólne zdjęcia.

Spotkanie odbyło się w ramach udziału Biblioteki Publiczno – Szkolnej filii Woźnice w Tygodniu Bibliotek 2021. Udział w uroczystości wzięło łącznie 12 osób.

Skip to content