Dokładnie 78 lat temu 19 kwietnia 1943 roku dochodzi do zbrojnego wystąpienia żydowskich podziemnych formacji zbrojnych na terenie getta warszawskiego, które trwa do 16 maja 1943 roku.

W ramach uczczenia pamięci rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim Biblioteka Publiczno – Szkolna filia Woźnice włączyła się do Akcji Żonkile zainicjowanej przez Muzeum Polin.

W ramach obchodów w bibliotece przygotowana została wystawka książkowa z pozycjami swą tematyką dotykającymi getta warszawskiego, a do każdego zamówienia książek przez czytelników w ramach usługi książka na telefon dodawany jest papierowy, własnoręcznie wykonany żonkil, natomiast Klubowiczom Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci przesłany został link do słuchowiska “Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej, które opowiada fantastyczną historię leśnych istot, wzajemnie się o siebie troszczących i ratujących w potrzebie. Pewnego dnia, jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. O słuchowisku oraz o emocjach jakie wywołało wśród młodych klubowiczów rozmawiać będziemy przy okazji najbliższego majowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.

Zachęcamy wszystkich do wysłuchania 🙂

Symbolem Akcji jest żółty papierowy żonkil. Dlaczego?…

Co roku, 19 kwietnia, nieznajoma kobieta miała przesyłać kardiologowi i jednemu z przywódców powstania w getcie warszawskim bukiet żonkili. Jeden z elementów poruszającej rozmowy Marka Edelmana z Hanną Krall opisano w jej książce „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Dziś symboliczne żółte kwiaty przypominają o wydarzeniach, które miały miejsce w Warszawie 19 kwietnia 1943 roku, w wigilię święta Pesach. Rozpoczęło się wtedy powstanie w getcie żydowskim, które trwało do połowy maja 1943 roku. Jaskrawożółte kwiaty mają upamiętniać szaleńczy zryw powstańców.

W każdą rocznicę powstania Marek Edelman ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej otrzymywał od anonimowej osoby bukiet żółtych kwiatów. Z czasem do tej tradycji zaczęli dołączać się także zwykli pacjenci, których serca leczył aż do późnej starości. Kardiolog co roku aż do śmierci składał je pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.

Poniżej zamieszczamy instrukcję do samodzielnego złożenia żonkila 🙂

https://polin.pl/system/files/attachments/szablon%20PL.pdf – link do gotowych szablonów do wycięcia

Skip to content