Dnia 29 października odbyło się spotkanie on-lian Dyskusyjnego Klubu Książki .Omawiana była książka Rafała Kosik “Felix net i nika oraz gang niewidzialnych ludzi

1. Pierwszy dzień w szkole
Felix Polon, przychodzi na rozpoczęcie roku – będzie chodził do pierwszej klasy gimnazjum. Po apelu nie wie, do jakiej iść sali. Dwóch chłopaków kradnie mu dziesięć złotych. Później na korytarzu spotyka Neta. Okazuje się, że są z tej samej klasy. Po drodze pomagają dziewczynie – Nice, pozbyć się chłopaków, chcących ukraść jej drugie śniadanie. We trójkę postanawiają oduczyć chłopaków kradzieży. Udaje im się znaleźć kryjówkę chłopaków – Marcela i Rubena. Później udaje im się pomóc w rozbiciu Gangu Niewidzialnych Ludzi kierowanego przez tajemniczego Mortena. Poznają także Manfreda, program AI, „wychowywany” przez Neta.

2. Megakorek
Warszawa zaczyna być strasznie zakorkowana. Net odkrywa, że Manfred do tej pory trzymany bez dostępu do Internetu, wydostał się na wolność. Jako że Manfred miał być programem do sterowania światłami, zaczyna uważać, że to Manfred jest przyczyną korków w mieście. Przyznaje się do zabrania kodu Manfreda tacie. Marek Bielecki mówi synowi, że to nie Manfred tworzył korki, tylko stary program nie mógł już ogarniać miasta. Mimo to kopie Manfreda z internetu zostają usunięte, a sam Manfred umieszczony w ratuszu – dokończony przez Neta, jest wspaniale przygotowany do sterowania światłami.

Recenzja książki napisana przez Klubowicza:

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” w roli głównej.

Jakiś czas temu przeczytałam książkę Rafała Kosika pt. ,,Felix ,Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”, sięgnęłam po nią, ponieważ była moją lekturą szkolną. Zaczęłam od oglądania okładki, muszę przyznać, że od razu bardzo mi się spodobała. Jest po prostu bardzo ładna. Dziwne było jedynie to, że autor jeszcze dość młody, a już ma taki dorobek, przecież większość autorów moich lektur dawno nie żyje. Książka wydaje się gruba, ale trudno się od niej oderwać, więc szybko ją przeczytałam.

Już na początku książki poznajemy trzech tytułowych przyjaciół, a są nimi: Felix Polon, Net Bielecki oraz Nika Mickiewicz. Wszystko dzieje się w Warszawie, bohaterowie są gimnazjalistami, mają też zwykłe problemy szkolne. Szybko zaczynają wkraczać do ich życia nowe przygody min.: o wyjawieniu przez jednego z bohaterów zdolności paranormalnych, czy też zbuntowanie się sztucznej inteligencji. Cały czas bohaterowie próbują odkryć tajemnicę „Gangu Niewidzialnych Ludzi”, w ich świecie naturalnie funkcjonuje bardzo rozwinięta technologia, wynalazki, które kiedyś może będą nam towarzyszyć. Powieść ta jest połączeniem różnych gatunków książek czyli fantastyki, sciences fiction, powieści młodzieżowej, detektywistycznej oraz przygodowej. Czytanie tej lektury było dość szybkie i przyjemne, z niecierpliwością czekałam na rozwiązania zagadek i punkty kulminacyjne. Zdarzały się sytuacje dość zabawne, czasem baśniowe, ale też bywało bardzo niebezpiecznie, przecież bohaterowie walczyli ze złem, czyli „Mortenem”. Z pewnością książka odkrywa ważny problem zagrożeń ze strony braku kontroli nad rozwojem technologii. Wtedy myślimy sobie, co by było, gdyby nami zawładnęła?

Myślę, że książka rzeczywiście odwzorowuje życie nastolatków i ich przeżycia takie jak miłość, przyjaźń i dojrzewanie. Wadą za to książki są stereotypy, czyli większe zainteresowanie technologią i komputerami u chłopców oraz kobieca intuicja u dziewczyn, mimo że nie zauważyłam tego na pierwszy rzut oka. Polecam ją każdemu dziecku i nastolatkowi, chociaż pewnie dorośli miłośnicy fantasy też coś dla siebie znajdą.

A.P kl. VI

Skip to content