Dnia 13.12.2023 w Bibliotece Publiczno-Szkolnej M i G Mikołajki Filia w Baranowie odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie miało charakter bardzo uroczysty bo przedświąteczny .Omawiana była baśń Hansa Christiana Andersena “Dziewczynka z zapałkami” ze zbioru baśni.

Hans Christian Andersen, duński pisarz i poeta, znany jest ze swoich ponadczasowych baśni, które od pokoleń fascynują czytelników na całym świecie. Jedną z jego najbardziej wzruszających opowieści jest „Dziewczynka z zapałkami”. Utwór ten, wydany w 1845 roku, przedstawia historię ubogiej dziewczynki, która próbuje przetrwać surową zimę wykonując polecenie swojego ojca.

Akcja utworu rozgrywa się w zimowy wieczór, w przeddzień Nowego Roku. Główna bohaterka, mała, biedna dziewczynka, sprzedaje zapałki na ulicy. Jest bosa, bo zgubiła swoje pantofelki, a jej ubrania są cienkie i podarte. Mimo to, nie może wrócić do domu, gdyż jej ojciec kazał jej sprzedać wszystkie zapałki, zanim wróci. Dziewczynka jest głodna, zmarznięta i samotna, a przechodnie nie zwracają na nią uwagi.

W miarę jak dzień dobiega końca, dziewczynka próbuje zapalić zapałkę, aby ogrzać się choć na chwilę. Widzi wtedy wizję ciepłego domu, w którym stoi pięknie nakryty stół z pysznym jedzeniem. Niestety, wizja znika, gdy zapałka gaśnie. Zrozpaczona dziewczynka zapala kolejną zapałkę i widzi kolejne marzenie – tym razem jest to wspaniałe choinkowe drzewko, które rozkwita pięknymi światełkami. Ponownie jednak, wizja zanika, gdy zapałka traci swój płomień.

Z każdą kolejną zapaloną zapałką dziewczynka przenosi się do coraz piękniejszych miejsc i doświadcza coraz szczęśliwszych chwil. W jednym z tych marzeń widzi swoją zmarłą babcię, która była jedyną osobą, która ją kochała i troszczyła się o nią. Babcia wyciąga ręce do dziewczynki, a ona, pragnąc pozostać z ukochaną babcią, zapala całą resztę zapałek.

Kiedy zapałki się kończą, dziewczynka umiera zmarznięta na ulicy. Jej ciało odnajdują przechodnie, którzy nie zdążyli jej wcześniej pomóc. Dziewczynka z zapałkami trafia do nieba, gdzie jest szczęśliwa i otoczona miłością swojej babci.

Skip to content