Na początku pani bibliotekarka powiedziała dzieciom, jaka jest definicja biblioteki, omówiła jej podstawowe funkcje i zadania. Przedstawiła też historię powstawania bibliotek od czasów p.n.e. do współczesności. Potem pokazała uczniom kartę biblioteczną i objaśniła, w jaki sposób i na jakich zasadach można zostać czytelnikiem, i korzystać ze zgromadzonego księgozbioru. Następnie przeczytała wiersze K. Wodnickiej  „W bibliotece”, W. Zechenter „W bibliotece”, A. Nosalskiego „Książka” i K. Włodarskiej „Mała książka- wielki człowiek”. W następnej kolejności pani bibliotekarka zadawała pytania związane z pracą bibliotekarza, księgarza i antykwariusza oraz zagadki dotyczące książek, pisarzy i ilustratorów. Po rebusach przyszedł czas na sprawdzenie wiedzy o tym, czego dzieci dowiedziały się podczas spotkania- krzyżówkę z hasłem „Lubię czytać”. Osoba, której jako pierwszej udało się prawidłowo wykonać zadanie, otrzymała nagrodę- książeczkę i gadżety związane z biblioteką. Później pani Kasia opowiedziała kilka dowcipów z kategorii  „Biblioteczny humor”. Na zakończenie drugoklasiści zapoznali się z księgozbiorem dla dzieci i młodzieży, sposobem ułożenia woluminów na półkach i zostali zaproszeni na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się w najbliższą sobotę.

Przed wyjściem dzieci podziękowały paniom bibliotekarkom za to, że mogły poznać tajemnice ich pracy i dowiedzieć się nowych rzeczy na temat książek, oraz wręczyły im własnoręcznie zrobione kwiatki z bibuły i  podziękowania. Panie bibliotekarki zaś poczęstowały gości cukierkami.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Dzieci z uwagą słuchały i z ochotą odpowiadały na zadawane pytania. Z przyjemnością również zwiedziły pomieszczenia biblioteczne i obiecały wrócić z rodzicami lub starszym rodzeństwem, by wypożyczyć książki i uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez bibliotekę.

Skip to content