W dniach 30 czerwca – 2 lipca 2023 r. odbyły się Dni Mikołajek 2023. W programie trzydniowej imprezy były koncerty gwiazd, widowiskowa parada jednostek pływających, wodowanie Króla Sielaw, pokaz fajerwerków i XVI Festiwal Rybny ,,Rybkę na zdrowie”.


Trzydniowe “urodziny” miasta były pełne atrakcji i emocji. W piątek, po Mszy Świętej w kościele na ul. Kajki, zgromadziliśmy się na promenadzie Tadeusza Gołębiewskiego, która została uroczyście nazwana na cześć zmarłego Honorowego Obywatela Mikołajek.

Orkiestra Dęta z Poddębic zagrała Hymn Mikołajek, a burmistrz wręczył nagrody małżeństwom z długim stażem. Wieczorem bawiliśmy się przy muzyce Three Generations i Romana Tkaczyka, a na Placu Wolności rockowała Łydka Grubasa.

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FMiastoMikolajki%2Fposts%2Fpfbid0E4zJ9MzpwoRdg8vof5YpXbiWJZzpXmAnR73923y7GNWnh1aEQiiu9udYg7i1ccD1l&show_text=true&width=500

W sobotę odbył się Festiwal Rybnym “Rybkę na Zdrowie”, który promował ryby słodkowodne z mazurskich jezior. Była to szesnasta edycja tego wydarzenia kulinarne, które przyciągało wielu smakoszy i miłośników ryb. Na festiwalu można było skosztować różnych potraw rybnych, wziąć udział w konkursach kulinarnych i posłuchać szant zespołu Zejman i Garkumpel. Dzieci mogły się bawić na warsztatach kulinarne i lukrować słodkie sielawki (Operacja XVI. Mazurski Festiwal Rybny „Rybkę na zdrowie” jest współfinansowany ze środków europejskich w ramach działania 4.2 „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność”  w ramach Priorytetu 4 Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej objętego Programem Operacyjnym „Rybactwo i Morze”).

Wieczorem odbyła się parada statków, która przepłynęła przez przesmyk między jeziorami Mikołajskie i Tałty. Każdy mógł się do niej przyłączyć, jeśli wcześniej zgłosił się do organizatorów (Centrum Kultury “Kłobuk”, e-mail: [email protected]). Parada była zabezpieczana przez ratowników, strażaków, policjantów i inspektora żeglugi.

Największą atrakcją sobotniego wieczoru było ,,Wodowanie Króla Sielaw”. To spektakl nawiązujący do legendy o wielkiej rybie z koroną na głowie, która miała chronić żeglarzy i rybaków na jeziorach. Król Sielaw został przymocowany do mostu przez burmistrza i rybaków, a potem na niebie wybuchły fajerwerki. Po tym widowisku na pl. Wolności wystąpili znani artyści: Reni Jusis, Kasia Popowska i Marcin Sójka.

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FMiastoMikolajki%2Fposts%2Fpfbid02B4gsigYMqW2NtFVwkasvvD51XgbqENFCXYKTHzKwkMHrNpVHwZE9Bf2b7DgpaFqbl&show_text=true&width=500

Atrakcje w Mikołajkach trwały do niedzieli, 2 lipca. O 11.00 na Promenadzie odbyło się Święto Hot-Doga z Radiem Zet. Uczestnicy mogli spróbować kulinarnych specjałów i grillowanych potraw. Rozdawano darmowe hot-dogi a czas umilał Polski Elvis Presley.

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FMiastoMikolajki%2Fposts%2Fpfbid0wZS6F9aja2AorqGksZc8JiSNZdHbiVNucbbHxf75iqHCbM8eagih5xF9XnTKi41vl&show_text=true&width=500

Dni Mikołajek zakończyły się muzycznym akcentem. Na Placu Wolności zagrała Orkiestra Dęta z Poddębic, a o 18.00 na scenie wystąpił Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy z solistami: Danutą Błażejczyk, Danielem Berezą i Piotrem Tazbirem. Podczas koncertu ,,Wszyscy kochamy polskie piosenki” zabrzmiały znane utwory Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego, Ewy Bem czy Nataszy Zylskiej. To była sentymentalna podróż w pięknych aranżacjach.

Skip to content