Poniżej zamieszczamy sprawozdanie z realizacji projektu Certyfikat Wielkiej Ligi Czytelników “Placówka Aktywnie Promująca Czytelnictwo” w roku szkolnym 2019/2020 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Mikołajki.

Zadania obowiązkowe

Zad.1. Pomyślne uzyskanie przez uczestników liczby sprawności niezbędnej do starania się o uzyskanie Certyfikatu.

Zad.2 „ Promocja baśni i legend”.

W ramach tego zadania zrobiono obszerną gazetkę ścienną (dwutablicową) pt: „Baśnie i legendy Warmii i Mazur”. Jej mottem stał się cytat Zbigniewa Herberta: „ Powtarzaj stare zaklęcia ludzkości, bajki i legendy, bo tak zdobędziesz dobro, którego nie zdobędziesz”. Umieszczono w niej wiadomości, jak piękno przyrody i regionalne zwyczaje oraz obrzędy  przez wieki wpływały na tworzenie i przekazywanie sobie przez Mazurów i Warmiaków początkowo  „z ust do ust” bajek, baśni, podań i legend. Zawarto też informacje, od kiedy zaczęły ukazywać się drukiem wymyślane przez lud opowieści. Przytoczono wypowiedzi Marii Zientary- Malewskiej o jej szukaniu natchnienia do pisania o regionie, żyjących tu ludziach, ich kulturze i przyrodzie.

Głównymi „bohaterami” gazetki stały się przede wszystkim demony, duchy, zjawy, chochliki, złośliwe diabły i krasnale. Przedstawiono „portrety” oraz krótką charakterystykę kłobuka, smętka, zjawy(wilgi), topicha, bagiennika, kautka, zmory, strzygi, rusałki, wodnika, utopca, brzegini, ognika, wypierza, chobołda, marzanny, buki oraz białych, zimnych ludzi.

Pod gazetką na półce- wystawce oraz na stolikach zgromadzono książki z literatury regionalnej, w których można przeczytać warmińsko- mazurskie baśnie i legendy autorstwa m.in. Marii Zientary- Malewskiej, Karola Małłka, Ireny Kwinto, Klemensa Oleksika, Antoniny Domańskiej, Wandy Chotomskiej i Anny Mikity.

Fotogazetce przyświeca myśl Ignacego Krasickiego: „Bajki Wam niosę, posłuchajcie dzieci…”

Z informacjami zawartymi w gazetce bardzo chętnie zapoznają się czytelnicy odwiedzający bibliotekę(zarówno dzieci, jak i dorośli). Również propozycje książkowe cieszą się wielką popularnością. Są chętnie przeglądane, czytane na miejscu i wypożyczane do domu.Całość prezentacji dopełniają figurki- rzeźby lokalnych artystów.

Zadania dodatkowe

Zad.1 Dnia 09.10. 2019 roku w Bibliotece Publicznej w Mikołajkach odbył się konkurs czytelniczy „Piękne czytanie to też sztuka”.  Cieszył się on ogromną popularnością.

Celem konkursu było:

  • doskonalenie umiejętności pięknego czytania,
  • rozbudzanie zainteresowań czytelniczych,
  • promowanie ciekawych książek z zakresu literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Do konkursu przystąpiło 32 uczniów ze szkół podstawowych z Woźnic, Baranowa i Mikołajek.

Uczestnicy zobowiązani byli do przygotowania fragmentu dowolnej książki.
Ocenie podlegała: płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu.
Uczestnicy konkursu byli oceniani w trzech kategoriach: klasy II – III , klasy IV – VI i VII – VIII.

Jury wyłoniło zwycięzców (10 osób).

W oczekiwaniu na werdykt jury,  publiczność skorzystała ze słodkiego poczęstunku. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a zwycięzcy nagrody rzeczowe, książki i dyplomy.

Zad.2 Dnia 30.11.2019 roku w czytelni Biblioteki Publicznej w Mikołajkach odbyły się uroczyste obchody Urodzin Kubusia Puchatka. Celebrowały je dzieci z Przedszkola Samorządowego „Promyczek” z grupy „Rybki”.

Pięciolatki zostały powitane przez panią bibliotekarkę, która przeczytała wiersz o Urodzinach Kubusia Puchatka, a po czym wszyscy wspólnie odśpiewali „Sto lat”. Następnie dzieci opowiedziały o prezencie – laurce, którą zrobiły w prezencie Kubusiowi i nadmuchały balony, którymi udekorowały salę. Potem pani Kasia przybliżyła sylwetkę autora książek z przygodami misia oraz przeczytała historyjkę o tym, jak Kubuś Puchatek spędził poprzednie Urodziny. Następnie wywiązała się dyskusja na temat utworu i przedszkolaki rozwiązywały zagadki, rebusy i odpowiadały na pytania dotyczące Kubusia i jego wiernych przyjaciół.

Kolejnym punktem uroczystości była zabawa ruchowa i tańce z Kubusiem Puchatkiem do piosenek o  pszczółkach, misiach i innych zwierzątkach. Potem dzieci zjadły przysmak Kubusia – miodek, który same nakładały na wafelki.

 Następnie pani bibliotekarka odczytała list, który napisał Kubuś w podziękowaniu za wspaniałą imprezę i dobrą zabawę, po czym goście zjedli ciastka, cukierki i popili sokiem.

Jako pamiątkę każdy uczestnik przyjęcia otrzymał przypinkę z napisem „Przyjaciel Kubusia Puchatka” oraz słodki prezencik.

Na zakończenie wszyscy zrobili sobie wspólne zdjęcie i obiecali przyjść nie tylko na następne Urodziny, ale również częściej odwiedzać bibliotekę, by wypożyczyć książki i czytać czasopisma.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że przedstawione powyżej działania Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Mikołajkach uzyskają aprobatę i niebawem zostaniemy wyróżnieni Certyfikatem Wielkiej Ligi Czytelników, o czym na pewno Was poinformujemy. Trzymajcie za nas kciuki! 🤞

Skip to content