19 kwietnia 2022 obchodzimy 79 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. To dziesiąta jubileuszowa akcja społeczno-edukacyjna Żonkile.

Wzorem lat ubiegłych nasza biblioteka bierze udział w akcji. Przygotowaliśmy wystawkę książek związanych z historią powstania w getcie warszawskim oraz żonkile do przypięcia na znak, że #ŁączyNasPamięć.

Akcję Żonkile wspierają w tym roku także nowi ambasadorzy i ambasadorki: Irena Santor, Krzysztof Gonciarz, Eliza Rycembel, Janusz Gajos, Andrzej Piaseczny i Aleksandra Popławska oraz nasi wspaniali wolontariusze – Dariusz, Joanna i Weronika.

MIŁOŚĆ MOTYWEM PRZEWODNIM AKCJI ŻONKILE.

Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, pytał w książce “I była miłość w getcie”: “Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?”.

Podczas tej edycji akcji Żonkile zastanowimy się nie tylko nad zadanym przez Edelmana pytaniem, ale również nad tym, czym była i co znaczyła miłość w getcie warszawskim.

Tegoroczna akcja Żonkile odbywa się w czasie, gdy w naszej części kontynentu znów giną ludzie – gdy ponownie mordowani są mężczyźni, kobiety i dzieci.

Nasz udział w kampanii odbywającej się pod hasłem miłości jest formą manifestacji naszego sprzeciwu przeciwko wojnie, przeciwko wszelkiej agresji.

Pamiętając o słowach Mariana Turskiego, że Auschwitz nie spadło z nieba, chcemy solidaryzować się z tymi, którzy walczą o swój kraj, swoją godność i swoich najbliższych.

Skip to content