Reklama

Dożynki w Olszewie

Tradycją jest, że w Gminie Mikołajki dożynki każdego roku odbywają się w innym sołectwie. Być gospodarzem święta plonów to wyróżnienie dla lokalnej społeczności, która zawsze entuzjastycznie podchodzi do organizacji starając się, by w ich miejscowości wydarzenie było wyjątkowe. tak było też w Olszewie.

 

Dożynki rozpoczęły się od mszy świętej celebrowanej przez księdza Wojciecha Chmieleckiego, który do jej poprowadzenia zaprosił innych kapłanów z terenu gminy. W kazaniu podkreślał jak ważna jest praca rolników, ich przywiązanie do ziemi za co jesteśmy im winni ogromny szacunek. Z tymi słowami zgodził się Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek podkreślając w późniejszym wystąpieniu, że rolnictwo w naszej gminie to bardzo ważny obszar działalności.

 

 

Po mszy świętej obrządek dożynkowy poprowadził Zespół Piesi i Tańca Jedwabno. Nawiązując do tradycji i podań ludowych zaprezentował spektakl łączący śpiew i taniec z elementami folklorystycznych zabaw. Właśnie w tym miejscu zawarto jeden z najważniejszych punktów - przekazanie przez starostów Agnieszkę Olszewską i Henryka Jesiotra chleba, który pokroił gospodarz gminy Piotr Jakubowski, a następnie poczęstowano nim uczestników imprezy.

- Dla nas takie święto to wielkie wydarzenie i wyróżnienie, bo każdy z mieszkańców dopytywał kiedy u nas będą dożynki - w tym roku się udało - mówi sołtys wsi Agnieszka olszewska. - Mieszkańcy bardzo mi pomagali w organizacji, To okazja do wspólnego spotkania i integracji.

Dożynkowy program artystyczny dopełniły występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Olszewie oraz z Centrum Kultury „Kłobuk”. Wieczorem bawiliśmy się przy muzyce zespołu Shnapss oraz Grahit.

Jednym z najbardziej oczekiwanych przez wszystkich gości i mieszkańców momentów była degustacja potraw stołu wiejskiego. Przygotowali go mieszkańcy sołectw: Olszewa, Zełwąg, Lubiewa, Faszcz, Prawdowa, Górkła, Grabówki i Woźnic.

-Wszyscy chcemy, by mieszkańcy angażowali się w organizację i integrowali podczas dożynek - mówi burmistrz Jakubowski. - Chciałbym podziękować tym, którzy pomogli w tym roku zorganizować to święto i pokazać naszą gminę z najlepszej strony.

Dożynki to także konkurencje sportowe - prowadzone z humorem ale stanowiące wyzwanie. Rzucanie owocami do celu, dojenie krowy czy zbieranie ziemniaków w dowcipny sposób angażowały wszystkich chętnych, zarówno dzieci jak i dorosłych, a na najlepszych czekały nagrody.

Głównymi organizatorami tegorocznych dożynek byli mieszkańcy sołectwa Olszewo z panią sołtys Agnieszką olszewską na czele. Wsparciem słuzyła Gmina Mikołajki oraz Centrum Kultury „Kłobuk”.

fbPixel