Reklama

Skrzypce pod żaglami z Glass Duo

Tegoroczny Festiwal „Skrzypce pod żaglami”, który w Mikołajkach odbywa się od pięciu lat rozpoczął koncert Pawła Grupkajtysa grającego na cymbałach wileńskich, zakończył zaś niezwykły Glass Duo wydobywający dźwięki ze szklanej harfy.

 

Paweł Grupkajtys otwierając tegoroczny festiwal swoim występem opowiadał, że cymbały były popularnym instrumentem w średniowiecznej i renesansowej Europie, towarzyszącym kukiełkowym teatrom jarmarcznym. Na terenach Polski cymbały pojawiły się w okresie średniowiecza. Koncert był niezwykły, tak jak instrument na którym grał artysta.

Po raz kolejny Kościół Matki Boskiej Różańcowej zgromadził komplet publiczności. Kolejne wydarzenia również były ciekawie. Podczas „Wieczory Skrzypcowo – Organowego” wystąpili uznani artyści: Aleksandra Szwejkowska--Belica (skrzypce), Maria Belica (skrzypce), Stanisław Belica (skrzypce) oraz Jan Mroczek (organy).

Niezwykłym zakończeniem trzydniowego festiwalu był koncert zatytułowany „Anielskie organy czyli szklana harfa”. Glass Duo (Anna i Arkadiusz Szafraniec) zagrali na instrumencie zbudowanym z szeregów kielichów, z których wydobywali niesamowite dźwięki. Koncert zrobił tak duże wrażenie, iż artyści otrzymali owacje na stojąco.

fbPixel