Reklama

Mikołajki świętują rocznicę nadania praw miejskich

Na początku kwietnia w Mikołajkach zainaugurowano obchody 290-lecia nadania praw miejskich. Spotkanie odbyło się Klubie Czytelniczym ABC, a frekwencja jak najbardziej dopisała. Obchody otworzył burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski.

 

- Bardzo zależy nam na tym, aby cała społeczność Mikołajek włączyła się do organizacji jubileuszu - mówi Piotr Jakubowski. - To bardzo ważne, byśmy wspólnie zbudowali program wydarzeń upamiętniających nadanie praw miejskich naszemu miastu.

Burmistrz podkreślał, że jubileusz to okazja do sentymentalnej podróży w przeszłość, która pozwala dostrzec jak miasto zmieniało się na przestrzeni wielu lat.

- Mikołajki bardzo dynamicznie się zmieniały - mówi Jakubowski. - Ostatnie dziesięć lat zmian, rozwoju miasta, to zasługa m.in. pomocy finansowej, którą pozyskujemy m.in. z funduszy unijnych.

Po wystąpieniach gości, wśród których znalazł się m.in. Sławomir Gawliński, przewodniczący Rady Miejskiej, kolejnym punktem był występ artystyczny członków Mikołajskiego Uniwersytetu III Wieku. Swój talent zaprezentował zespół „Uśmiech”, który prowadzi i akompaniuje Leszek Engwert. Seniorzy występują podczas najważniejszych uroczystości odbywających się na terenie miasta.

- Dla nas jubileusz 290-lecia to bardzo prestiżowe wydarzenie - mówi Kazimiera Dąbrowska, prezes Stowarzyszenia uniwersytet Trzeciego Wieku działającego przy Centrum Kultury „Kłobuk”. - Nie jestem związana z Mikołajkami od urodzenia, ale najpiękniejsze  lata mojego życia spędziłam w tym mieście. Myślę, że w tych wydarzeniach, które będą miały miejsce podczas obchodów przez cały rok, znajdę ślad swojego życia.

Po występie muzycznym głos zabrał dr Jerzy Łapo. To archeolog z węgorzewskiego muzeum, który dokonał odkryć podczas prac rewitalizacyjnych na Placu Wolności. Badacz przedstawił podania związane z regionem oraz opowiedział o faktach historycznych dotyczących Mikołajek. Prelekcja nosiła tytuł „Mikołajki – z dziejów bajecznych i bardziej historycznych”. Wykład wciągnął słuchaczy w dyskusje - rozpoznawali na prezentowanych zdjęciach miejsca, które kiedyś znali a już teraz nie istnieją na mapie miasta. Żywo dyskutowali o minionych wydarzeniach oraz ciekawostkach z historii Mikołajek.

W poetycki sposobów opowiedzieli o mieście członkowie Mikołajskiego Klubu Poezji działającego przy Bibliotece Publicznej w Mikołajkach. Publiczność wysłuchała wierszy, których bohaterem było ich miasto. Utwory miały różnych charakter, jedne bawiły, a inne wprawiały w zadumę.

Ostatnim punktem programu była projekcja 15-minutowego filmu, który pokazywał, jak Mikołajki wyglądały kiedyś oraz jak prezentują się dziś.

Dodatkowo organizatorzy przygotowali wystawę fotograficzną z życia miasta. Zdjęcia przedstawiały wydarzenia kulturalne odbywające się na terenie Mikołajek. Fotografie często przedstawiały osoby, które godnie reprezentowały miasto, a których dziś wśród nas już nie ma.

Duże zainteresowanie wzbudziły również kroniki, które opowiadały o historii miasta z lat 70, znalezione w zakurzonych archiwach Centrum Kultury „Kłobuk”. Wśród nich znaleźć można było unikatowe zdjęcia dawnych budowli - jak np. pierwszego, odbudowanego po wojnie mostu łączącego dwa brzegi jeziora.

Organizatorem spotkania było Centrum Kultury „Kłobuk” oraz Urząd Miasta i Gminy w Mikołajkach.

 

Galeria Mateusza Klimka:

290 kopiowanie290-10 kopiowanie290-11 kopiowanie290-12 kopiowanie290-13 kopiowanie290-14 kopiowanie290-15 kopiowanie290-16 kopiowanie290-17 kopiowanie290-18 kopiowanie290-19 kopiowanie290-2 kopiowanie290-21 kopiowanie290-3 kopiowanie290-4 kopiowanie290-5 kopiowanie290-6 kopiowanie290-7 kopiowanie290-8 kopiowanie

SIGE by Kubik-Rubik.de

fbPixel