Reklama

Atrakcje w Mikołajkach – to musisz zobaczyć

-Kościół Ewangelicko-Augsburski w Mikołajkach – budowla została wzniesiona w latach 1841-1842. Projekt wykonał znany architekt Karol Fryderyk Schinkel. Kościół położony jest na Placu Kościelnym, a jego strzelista wieża widoczna jest na terenie całego miasta.

-Muzeum Reformacji – tuż przy Kościele Ewangelicko-Augsburskim działa Muzeum Reformacji. Założył je ksiądz Stanisław Pilch – Pilchowski, który pełnił w tym okresie funkcję proboszcza parafii. W Polsce znajdują się tylko dwie tego typu placówki. W zasobach muzeum znajduje się zbiór zabytków piśmiennictwa i drukarstwa polskiego na Mazurach sprzed 1945 roku. Atrakcja otwarta jest wiosną i latem w godzinach od 9.00 do 17.00.

-Kościół Św. Mikołaja w Mikołajkach – budowę świątyni rozpoczęto w 1998 roku. Kościół konsekrowano 10 lat później. Niewątpliwie ciekawą atrakcją dla turystów jest możliwość wejścia na wieżę kościelną. Dla zwiedzających czynna jest od końca czerwca do 17 sierpnia. Kościół wybudowano na wzniesieniu, co sprawia, że widok z wysokiej wieży robi jeszcze większe wrażenie.

-Kościół Matki Bożej Różańcowej – neogotycka świątynia pochodzi z 1910 roku. Wcześniej pełniła funkcję kościoła ewangelickiego. W czasie wojny znajdowała się tam remiza, a Rosjanie w późniejszym czasie zamienili ją na stajnię. Wieża w kościele została wybudowana na pamiątkę IV pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Wiszą na niej dzwony Ave Maria oraz Jan Paweł II.

 

-Rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno – jedyny w Polsce rezerwat łabędzia niemego. Położony jest na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w odległości 5 km od Mikołajek. Łuknajno zostało wpisane na światową listę biosfery UNESCO. Na obszarze jeziora naliczono łącznie ponad 170 gatunków ptaków. Postanowiono również sprawdzić populację łabędzia niemego. Znajdowało się tam wówczas około 2000 osobników. Do obserwacji jeziora stworzono trzy punkty obserwacyjne.

fbPixel